5 porad zanim do mnie napiszesz

Dla wszystkich osób, które zamierzają do mnie napisać.

Wysyłacie mi ostatnio sporo wiadomości i czasami mam trudności z odpisywaniem. Wiele z tych trudności dałoby się uniknąć, gdybyście wszystkie trzymały się kilku podstawowych i, wydawałoby się, oczywistych reguł. Oto one:

#1

Żaden ze mnie pan. Po takich panach jak ja to mój pradziadek na konia wsiadał. A tak na serio, jeśli prosisz mnie o przysługę (a moja rada taką przysługą jest) to sprawianie, że poczuję się starszy niż jestem na pewno nie sprawi, że poczuję się lepiej. Poza tym, po co ten formalizm na siłę? Jestem kel, albo Bartek, jak komu wygodnie. Zwróć nawet uwagę, że gdy sam piszę swoją ksywkę, to nie nie używam dużej litery na początku i ty też spokojnie nie musisz – ładniej wtedy wizualnie wygląda moja ksywka. Wiem, takie zboczenie.

#2

Ja wiem, że jakby się uprzeć to mój blog jest stroną internetową, ale gdy piszesz o nim per strona internetowa to tak jakbyś traktowała mnie jak jakiś portal w stylu Pudelek. Smutno mi się wtedy robi i mam ochotę na lody z popcornem.

#3

Jednym z najbardziej wkurzających typów wiadomości to ten, w którym piszesz do mnie kolejną wiadomość, nawiązujesz w niej do tych poprzednich, ale nie dołączasz ich treści w swoim mailu. A ja muszę później tracić kilkanaście minut na to, by znaleźć to o czym pisałaś. Znów – chcesz mojej przysługi, to zrób wszystko by mi się łatwiej ją wykonywało i dołączaj poprzednie wiadomości.

#4

Wasze historie są zwykle ciekawe i fascynujące a każdy niuans może mieć znaczenie, nic więc dziwnego, że wiadomości od was są często dość długie. To nic złego, pod warunkiem, że w choć podstawowy sposób redagujecie swój tekst. Naprawdę, czytając zbity blok tekstu, bez znaków interpunkcyjnych, bez akapitów to droga przez mękę. Na takie wiadomości po prostu nie chce mi się odpisywać – nikt mi w końcu za to nie płaci. Weź wciśnij ten enter kilka razy, rozdziel tekst tak, by dało się go przeczytać, by można go było brać po akapicie, stosuj przecinki i kropki i zanim go wyślesz przeczytaj, choć dwa razy. Im trudniej mi was przeczytać tym trudniej zrozumieć. A jak was nie zrozumiem, to nie doradzę.

#5

Nie jestem cudotwórcą. Nie sprawię, że on nagle zacznie ciebie chcieć, nie powiem ci, czy opłaca się do niego zagadywać, nie wiem, czy warto się o niego starać. Bardzo wiele z was pisze, jakby chciała wygrać dwadzieścia baniek w totka, ale boi się zaryzykować utratę trzech złotych. To tak nie działa.

Nie mam nic przeciwko pomaganiu wam w mailach, ale naprawdę przydałoby się, żeby wiele z was wzięło sobie do serca powyższe punkty. Dzięki temu przestanę zaprzątać sobie głowę technikaliami a będę mógł skupić się na meritum i jakoś wam pomóc – a przecież o to chodzi.

 • Gdyby tak każda firma wzięła sobie te wskazówki do serca, to życie byłoby prostsze :)

  • kel

   Marzenie ściętej głowy. :)

 • Najlepsze są i tak informacje prasowe zaczynające się od ‚Szanowna Redakcjo”. Dafuq, jestem jednoosobową redakcją? Oo

  • kel

   O, takie też miałem. Brzmi jak ctrl+c, ctrl+v.

 • Numerek 1 – mam to samo napisane w zakładce „kontakt”, ale i tak 80% maili zaczyna się od „witam pana” ;)

  • kel

   I nagle to dołujące uczucie, że człowiek już nie taki młody. :)

 • Krzysztof Tatarynowicz

  no dobrze prosze pana ale pan pisal w jednej podstronie na tym portalu ze pan studiuje to pana nie bede nazywac bartek tylko pan bartek bo pan nie jest dzieckiem tylko juz doroslym a propo pan pisal ze rzeczy trudne pan wykonuje odreki a na niemzliwe to trzbea poczekac a teraz cos sie pan wykrenca ze tego ze tamtego jak z panem rozmawiac pozdrawiam

 • s

  Szanowny Panie Bartku, najsympatyczniejszy redaktorze, bardzo lubię czytać Pana wpisy …
  za dużo zwrotów grzecznościowych może dobić, a brak interpunkcji potrafi zmienić kontekst zdania.
  Pozdrowionka od słonka z nad Polskiego morza :)

  • xyz

   znad*, zwroty grzecznościowe i interpunkcja przy błędach ortograficznych to mały pikuś :x

 • Adrianna

  moja wyobraźnia nie mieści lodów z popcornem :o

  Znalazłam się tu przypadkiem, ale nie przypadkiem wsiąkłam na dłużej. Czytam, zaznajamiam się, odkrywam.. podziwiam!

  Polubiłam od pierwszego.. wersu :)

  Dość pochwał, bo i tak dziennie masz ich setki..
  Well done!!!

 • Magdalena Ewa Brzozowska Madej

  WITAM WAS WSZYSTKICH BARDZO GORĄCO

 • MrSasha

  Twój blog jest genialny. Mam ogromny problem w zrozumieniu mojego byłego faceta. Moja sytuacja wygląda tak, że chce do niego wrócić. Niestety staram się to osiągnąć z tego co zauważyłam bardzo „na siłe”. Kiedyś mnie uwielbiał… byłam dla niego tą idealną dziewczyną i nie wiedziałam co się zmieniło… czytając Twoje rady i rozważania do głowy przychodzi mi tylko jedna myśl- ” kiedy stałam się tak zaborczą, despotyczną jędzą?”. Nie wiem czy ten mężczyzna jest wart walki, nie wiem też czy się powiedzie. Ale pewne jest, że zmiana przyda mi się bez względu na przyszłość naszego związku- choć nie ukrywam, że mam nadzieję powodzenia… :/ Byłam tą która spieprzyła ten związek i teraz przez pół roku biegam za nim jak idiotka i płacze ” co ja robie nie tak, przecież Cie kocham?!”, ” jaki on jest okropny i jak mnie rani”…. A on przecież ciągle mówił, że staram się w niewłaściwy sposób… Szukałam kogoś kto powie wprost, kto mówi o moich problemach i nie jest to lanie wody na portalach randkowych, próbujących namówić do szukania rozwiązania znajdując partnera na ich stronie. Nie są to też porady głupich lasek mówiących mi „spraw żeby był zazdrosny” ” pokaż co stracił” „prześpij się z jego przyjacielem” ” pokaż że doskonale radzisz sobie bez niego” Boże… Dziękuję, że jesteś wraz ze swoim blogiem pośród tego całego gówna, świat jest Ci wdzięczny ;)