Czas ci w niczym nie pomoże

Gdy mówią ci, że czas leczy rany.

Najpierw oberwał trzymany w ręku długopis, który przeleciał przez cały pokój roztrzaskując się na drobne części o ścianę. To był dobry długopis, dzięki któremu wiele ważnych słów zostało spisanych na papier, ale nigdy więcej, prócz dzisiejszego dnia, nikt go nie wspominał. W końcu to tylko długopis. Następny był kosz z bielizną, który akurat znajdował się w pobliżu nogi. O, ten dostał potężnie a moment pędu niemal rozwalił pół pomieszczenia. Kosz jednak wytrzymał i służy do dziś. Też nikt go nie żałował, to w końcu tylko kosz. Jak się tak dłużej zastanawiam, to złamanego serca też nikt nie wspominał. Czas leczy rany – mówili. Trzeba przeczekać.

Gówno, nie leczy.

Czas w niczym ci nie pomoże.

Ale tego już nikt nie mówi. Wszyscy każą czekać i mieć nadzieję na nowe lepsze. A nowe lepsze, jak to nowe lepsze, zawsze ma dopiero nadejść, nigdy nie jest teraz. Więc trwasz w tej beznadziei, w tym stanie zawieszenia pomiędzy byciem po prostu smutnym a faktycznie przygnębionym. Masz ochotę wpierdolić wszystkim szczęśliwym ludziom na całym świecie, ale ograniczasz się do odwzajemniania uśmiechu. I czekasz, aż czas zrobi swoje.

A on nie robi. I jesteś w dupie. Bo nikt, i mam tu na myśli absolutnie nikt, nie mówi co dalej z tym fantem zrobić. Nie ma nikogo, kto powiedziałby jak sobie z tym poradzić, co zrobić, żeby nie bolało, jak ogarnąć to, co jest nie do ogarnięcia. Bo czasami życie potrafi koncertowo się spieprzyć. Którędy poskładać do kupy rozczłonkowane serce? Jak ogarnąć życie codzienne, gdy nic już cie nawet nie rusza? Gdy jedynymi emocjami, którymi jesteś w stanie odczuwać są złość i gniew?

Ich receptą będzie czas, ale nie słuchaj ich. Czas ci w niczym nie pomoże, bo jedyne co czas potrafi to mijać. Czas leci do przodu i nie zastanawia się nad niczym. A jutro nie różni się wcale od dziś. Wcale nie będzie ci łatwiej znieść rzeczywistości. Będzie tak samo trudno. Po prostu zamiast poniedziałku będzie wtorek. Albo poniedziałek zamiast niedzieli, jeszcze gorzej. Jesień przejdzie w zimę, kwiecień w maj, wakacje w zimowe ferie a stare problemy zostaną.

Nie licz na to, że coś zrobi się samo. Nie licz na to, że jesteś w stanie pójść spać i obudzić się za rok czy dwa, nie pamiętając już kompletnie bólu, który czujesz. Nie licz też na to, że problemy które Cie trapią, znikną. Nie znikną, nie miną, nic się samo nie stanie. Musisz wziąć się w garść i cisnąć.

Zapierdalać.

To nie czas leczy rany. To nie czas pomaga zapomnieć. Czas tylko przeszkadza, pędząc jak szalony, nie pozwalając pozostać pięknym i młodym gdy się jest w końcu mądrym. Czas tylko upływa. Nie ma w tym żadnej filozofii.

Jedyne co umożliwi ci upływający czas to przyzwyczajenie się do bólu.

Bo poradzić sobie z problemem musisz ty.

 • Nie leczy i nigdy nie leczył. Mi też nie uleczył. Zapierdalać – dobrze powiedziane.

  • kel

   Dobrze powiedziane, bo całkiem łatwo jest to powiedzieć. Szkoda, że trudniej zrobić. :)

 • Można się użalać albo zapierdalać :) Wybór należy do Ciebie. Przed zastosowaniem skonsultuj się z…. ;)

  • kel

   Można też zapierdalać a w międzyczasie czasem się trochę poużalać. ;)

 • s

  a i tak nie ma nic gorszego jak przeszłość o której chcemy zapomnieć, która wraca ze zdwojoną siłą. Czas nie uleczył ran a teraz boli jeszcze bardziej. Odszedł – cierpiałam, gdy zobaczyłam jak spada na dno z jednej strony było mi żal z drugiej cieszyłam się, ze nie spadłam z nim. A teraz wrócił i wpycha się do mojej rodziny przez moja siostrę bo z nią jest i chyba nikt nie wie jak mi ciężko i ze tracę wszystko przez niego…, al. czas leci do przodu i niesie wielką niewiadomą ….

  • Krystyna Zielinska

   O przeszłości zapomnieć się nie da, ale można ją „przepracować” i wyciągnąć wnioski i naukę na przyszłość. Doświadczenia złe, czy dobre nas kształtują.
   Żeby tą przeszłość przepracowac, to widząc, że się podczas kompulsywnych zachowań „dochodzi do ściany”- należy przed tą ścianą usiąść, wyciszyć się, określić własne cele, wejrzeć w siebie i zaleźć siłę na to, aby odciąć się od tego, co na nas wpływa destrukcyjnie. No i nie pozwolić sobą manipulować.

 • I nie ma, że boli.

 • Przed problemami się nie ucieknie, można to odwlec w czasie i liczyć, że magicznie, samo się zrobisię. Szkoda marnować cenny czas, którego i tak zawsze jest za mało.

 • MrSasha

  Jeżeli przez całe życie ma tak boleć to bardzo słaba opcja. Bo zanim go poznałam byłam szczęśliwa i niczego mi nie brakowało- później zobaczyłam, że mogę być dużo szczęśliwsza niż dotąd, uzależniona od tego szczęścia straciłam je w jednej chwili i teraz życie tak jak wcześniej jest definicją nieszczęścia. Bo poznałam jak to jest być szczęśliwszą i okazało się że zwykłe „szczęście” z codziennych rzeczy ( dobrego jedzenia, filmu, przyjaciół) przestało mnie cieszyć. Smutne, a miałam nadzieję że za jakiś czas wszystko wróci do stanu sprzed poznania go.