Jak ich nauczyć kultury

Czyli sposób na idiotę.

Przeczytałem dziś artykuł o tym jak Kevin Spacey zrugał widza, bo temu zadzwonił telefon podczas przedstawienia. Ja mam sprawdzony sposób na nauczanie ludzi kultury.

Przez kilka ostatnich lat byłem adminem na najpopularniejszym serwerze pewnej strzelanki. Jak łatwo się domyślić, grali w nią ludzie głównie młodzi. Jak ktoś raz zajrzał na podobne serwery podobnych gier, to widział ile mięcha lata. Jeśli tylko komuś nie szło, to od razu sypał kurwami na lewo i prawo. Tymczasem na moim serwerze polityka była taka, że przeklinać nie wolno, nie wolno obrażać, naskakiwać na innych graczy.  Kiedy tylko jakiś gracz przeklął dostawał ostrzeżenie od admina. Jeśli zrobił to ponownie dostawał drugie ostrzeżenie, natomiast trzeciego zwykle już nie było – był wyrzucany z serwera.

I można by oczywiście powiedzieć, że niepotrzebnie wyrzucaliśmy, że to przecież nic takiego a tak tracimy graczy. Ale to zadziałało kompletnie w drugą stronę – ludzie do nas przychodzili, bo było w miarę kulturalnie. Przychodzili, bo im też nie chciało się spędzać czasu wśród małp, woleli spokojnie sobie pograć, uczciwie i bez spięć oddać się tej przyjemności na godzinkę czy dwie. I zamiast rozwydrzonych gówniarzy mieliśmy bardzo fajną społeczność na serwerze.

Dlatego kierownikom teatrów radzę: nie lękajcie się! Śmiało, z bana im. To kogo się pozbywacie to burak. I tak go tam nie chcecie. A na jego miejsce przyjdą inni, kulturalni.

 • Monika

  Zgadzam się, trzeba ich wywalać na pysk! Ups, chciałam napisać – odcinaj swoją grupę, od ludzi którzy ściągają ją na dno. Ostrzeżenia są potrzebne, pewna społeczność – mniejsza, czy większa, opiera się także na wzajemnej pomocy, i ciągnięciu tych wolniejszy ku górze, ale to nie ma być nieskończona, jednostronna praca. To co wydaje się nam kiepskim pomysłem, często, okazuję się najlepszą opcją. Nigdy nie bądź obojętny na zamieszanie, które ktoś wprowadza w Twoje życie/ do Twojego miejsca/ społeczności. Zgadzam się, i podpisuje wszystkimi kończynami!

 • nij

  komunikat wystarczy. np „osoby korzystające z telefonów komórkowych będą wypraszane z sali”. nikt nie narazi się na takie upokorzenie

  • kel

   A ja myślę, że same komunikaty nie wystarczą, bo już masz ikonki zakazujące korzystania telefonów w kinach a i tak ludzie korzystają. Potrzeba konsekwencji i wyproszenia ze dwóch-trzech osób jako przykład.