28 myśli na 28 urodziny

28 myśli, które zmienią twoje życie. Albo nie.

Siedzę sobie na tarasie Gradskiej Kafany w Herceg Novi, sącząc powoli mrożoną kawę i spisuję ostatnie punkty tego wpisu na papier. Warunki do tworzenia paskudne – jest ponad 30 stopni w cieniu, wiatr niemal żaden i jedyne co człowiek chce robić to taplać się w wodzie. Ale mam te urodziny i sobie myślę, że napiszę taki wpis, żeby się z siebie pośmiać za rok, albo za dekadę. Nie jestem żadnym drogowskazem na twojej drodze, ale jeśli choć jedna z moich myśli pchnie cie do zmiany na lepsze, wtedy będę szczęśliwy. No, nie przedłużając.

#1 Nie odkładaj marzeń na później

Robiłem to całe życie i na własnej skórze przekonałem się, że nie warto. Jeśli o czymś marzysz, to skupiaj sto procent swojej energii na tym, by to marzenie spełnić. Żaden brak pieniędzy, żaden wysiłek, który trzeba ponieść i żadna inna przeszkoda nie może być powodem odkładania twoich starań na później, bo mityczne kiedy indziej nigdy nie nadejdzie i nigdy nie będzie dobrego czasu na to co chcesz zrobić.

#2 Słuchaj serca

Jeśli wahasz się przy podjęciu decyzji i nie możesz pójść w żadną ze stron – posłuchaj serca. Nawet najgorsza decyzja ale zgodna z twoim sumieniem będzie dobrą decyzją – bo na moment jej podjęcia robiłaś to w zgodzie z samą sobą. A intuicja zazwyczaj podpowiada ci dobrze.

#3 Nie bój się zmian

Unikaj jak ognia myślenia w stylu działa, więc nie ma co zmieniać. To pierwszy krok do byle jakiego życia. Jeśli coś Cie uwiera – zmień to. Jeśli chcesz coś zrobić a blokuje Cie jedynie strach bo nie wiesz co będzie potem – zrób to. Nie da się wszystkiego przewidzieć, życie i tak Cie zaskoczy jeszcze tysiąc razy.

#4 Bądź dobrym człowiekiem

Tak po prostu. Ja wiem, że skurwysynom jest w codziennym życiu łatwiej, ale na koniec dnia czyste sumienie jest dużo ważniejsze. Sumienie i uśmiech innych osób.

#5 Myśl o innych

Człowiek to zwierze stadne. Innym będzie miło, gdy ich przepuścisz w drzwiach, gdy powiesz im jakiś miły komplement, gdy zastanowisz się choć przez ułamek sekundy – jak mogę umilić innym dzień. Zwykle nie trzeba wiele, ot jakaś drobnostka, a efekty są niesamowite.

#6 Myśl o sobie

Pamiętaj, że ty jesteś najważniejsza. Bycie miłym dla innych, myślenie o innych to jak najlepsza cecha, ale nie da się być szczerze dobrym dla innych, jeśli się nie jest dobrym dla siebie.

#7 Pozbądź się zawiści

Nie ma najmniejszego powodu, by życzyć innym źle. Twoje życie jest w twoich rękach – to tylko i wyłącznie twoja podróż, więc lepiej skupić się na niej.

#8 Wycinaj toksyczne osoby ze swojego życia

Jeśli ktoś nie tylko cie nie rozwija, ale wręcz ciągnie cie w dół – uciekaj od niego. Niezależnie od tego ile wspólnie przeżyliście i kim ta osoba dla ciebie jest. Jedna z najgorszych rzeczy to zmarnowanie swojego potencjału tylko dlatego, że ktoś cie pociągnął w dół.

#9 Nie szukaj przeszkód, tylko rozwiązania

Na każdej drodze pojawi się milion przeszkód. Każde, nawet najbardziej szczegółowe i zapobiegliwe plany kiedyś trzeba będzie zweryfikować. Ale nie może cie to powstrzymywać przed robieniem rzeczy. Skup się na szukaniu rozwiązań a nie tylko wskazywaniu kolejnych słabych punktów.

#10 Wychodź ze strefy komfortu

Ulubione powiedzenie na szkoleniach motywacyjnych tych wszystkich szarlatanów namawiających was na różne rzeczy i biorących za to grube miliony. W tym wypadku akurat mają rację. Nie trzymaj się czegoś tylko dlatego, że jest wygodne, bo zawsze najwygodniejsze jest tylko to co już znasz. Zmuszaj się do tego, żeby czasem opuścić ciepły kurwidołek.

#11 Dbaj o kontakty z bliskimi

Możesz mówić i myśleć co chcesz, ale samotność to naprawdę jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą się w życiu przytrafić. Zadbaj, by to nigdy nie przytrafiło się tobie.

#12 Żyj po swojemu

Życie masz tylko jedno – nie ma sensu spełniać marzeń swoich rodziców, albo słuchać się innych, którzy mówią ci jak masz żyć. Ty doskonale wiesz na co masz ochotę i nie bój się stawiać na swoim.

#13 Bierz odpowiedzialność za to co robisz

Życie po swojemu ma sens tylko wtedy, gdy bierzesz za nie całkowitą odpowiedzialność. To, że wybierasz jedną rzecz kosztem drugiej – to tylko i wyłącznie twoja sprawa. Nie obwiniaj świata i innych ludzi o to, jak postępujesz w życiu.

#14 Kochaj mocno, całuj namiętnie, żyj teraz

Nie ma nic ważniejszego niż teraz. Przeszłość już była, przyszłość może przyjdzie a może nie przyjdzie – wszystko się może wydarzyć. Jeśli możesz przeżyć, odczuć coś teraz – zrób to, bo drugiej szansy możesz nigdy nie mieć.

#15 Ufaj ludziom

Nie bądź naiwna, ale okazuj ludziom zaufanie. Większość ci się odpłaci tym samym. Jasne, przejedziesz się pewnie nie raz, ale i tak warto ufać ludziom, bo wtedy relacje są dużo głębsze a to oc odczuwasz dużo mocniejsze.

#16 Wybaczaj drobne błędy

Często kłócimy się o mnóstwo drobnych rzeczy. Zastanów się, czy za 5 lat to o co się w tym momencie kłócisz będzie miało jakiekolwiek znaczenie. Jeśli nie, po prostu o tym zapomnij i wybacz. Szkoda czasu na negatywne uczucia.

#17 Dawaj drugą szansę

Ludzie nie są i nigdy nie będą idealni. Nawet najbliżsi czasem zawodzą. Ale dawaj im drugą szansę.

#18 Nie daj sobą pomiatać

Dawanie drugiej szansy to szlachetna rzecz, ale nie dawaj sobą pomiatać – postaw sobie granice, których nie przekroczysz i trzymaj się ich. Bo niektórym raz dany palec nie wystarczy, będą chcieli więcej.

#19 Jeśli ci źle – zmień coś, nie narzekaj

Najgorsze co możesz zrobić to utyskiwać na własny los. Coś w twoim życiu nie gra? Dąż do tego, żeby to zmienić. To trudne, ale bardzo proste.

#20 Nie poddawaj się

Najlepsze rzeczy nigdy nie przychodzą od razu. Nikt nigdy nie dostaje niczego za darmo. Ale za niemal wszystko jesteś w stanie zapłacić wytrwałością.

#21 Nie przejmuj się niepowodzeniami

Daj sobie czas na odsapnięcie po nich, ale traktuj je jak bezcenne lekcje. Z każdym niepowodzeniem jesteś o jeden krok mądrzejsza a ta wiedza nie jest sprzedawana na żadnych kursach. Nie dziś, to jutro. Dasz radę.

#22 Bądź szczera i uczciwa

Kłamstwo daje jedynie korzyść tu i teraz. Długofalowo nigdy się nie opłaca. Bycie szczerym ułatwia życie, bo nie musisz się niczym przejmować.

#23 Wychodź do ludzi

To w innych ludziach jest życie.

#24 Ukochana osoba to jedyne co się naprawdę liczy

Niezależnie od twoich priorytetów.

#25 Bądź dumna ale nie unoś się dumą

Nie zawsze warto stawiać dumę nad inne rzeczy.

#26 Smutek, złość, gniew to też uczucia

Pozwól je sobie przeżywać. Bez nich nie jesteś w stanie docenić prawdziwej radości czy szczęścia.

#27 Sprawdź czy masz ważny paszport

Nawet jeśli nie masz w planach wyjazdu. Nigdy nie wiesz, co przyniesie ci życie.

#28 Doceniaj to co masz

Film z ukochanym to nic ambitnego, ale gdy twoja połówka wyjedzie na drugi koniec świata na kilka miesięcy docenisz każdy kwadrans spędzony razem.